Szerbia mindig Magyarország szövetségese lesz, ahogyan mi is tudjuk, hogy Magyarország mindig szövetségese lesz Szerbiának – jelentette ki Aleksandar Vucic szerb elnök a magyar-szerb stratégiai együttműködési tanács csütörtöki budapesti ülése után, Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel közösen adott sajtónyilatkozatában.

A szerb államfő „kedves barátjaként” köszöntötte Orbán Viktort, akivel elmondása szerint az utóbbi időszakban többször nyílt alkalma hosszabban beszélgetni, de bőven maradt még témájuk.

Aleksandar Vucic köszönetet mondott a magyar miniszterelnöknek, amiért őt nevezte a magyar-szerb kapcsolatok javulása„motorjának”, kiemelte azonban Pásztor István és a sokáig általa vezetett Vajdasági Magyar Szövetség szerepét, valamint azt is, hogy a folyamat Orbán Viktor kezdeményezésére indult be.

Mára a szerb nép viszonya is nagyon jó irányba változott a magyar nép felé, a sporteseményeken a szerbek már gyakran a magyaroknak szurkolnak – jegyezte meg, hozzátéve:

„Orbán Viktor úr is sokkal népszerűbb Szerbiában, mint én vagyok”.

Értékelése szerint a magyar-szerb kapcsolatok politikai és gazdasági szempontból, de az emberek közti kapcsolatok szempontjából is sokkal mélyebbek lettek az utóbbi években. A két ország eddigi 173 közös megállapodása mellé most még hetet írtak alá – közölte.

Beszélt a két állam közti energetikai együttműködés továbbfejlesztésére vonatkozó tervekről, a Horgos-Röszke határátkelőhely tervezett bővítéséről, valamint a katonai együttműködés megerősítéséről is, megköszönte továbbá a magyar támogatást Szerbia uniós integrációjához.

Szerbia mindig megbízható partner lesz energetikai szempontból is – jelentette ki.

Aleksandar Vucic kitért a Belgrád-Budapest vasútvonalra is, kiemelve, hogy annak átadását már nagyon várják a szerb polgárok, hiszen a szerb fővárosból 2 óra 40 perc alatt el lehet majd jönni Budapestre „kávézni vagy Esterházy-tortát enni”. Arra kérte ugyanakkor a magyarokat, hogy ők is látogassanak majd el a rendkívül gyorsan fejlődő Belgrádba.

Szólt a szerb autópálya-fejlesztésekről, emlékeztetve arra, hogy ezen a téren országa megelőzte a sokkal nagyobb területű, ráadásul EU-tag Romániát.

A szerb elnök beszámolója szerint a csütörtöki találkozón szóba került az európai helyzet, valamint az ukrajnai háború is.

Kiemelte annak fontosságát, hogy a két országnak sikerült kimaradnia az orosz-ukrán háborúból. Ha nincs béke, akkor nincs gazdaság, fejlődés, haladás semmilyen társadalmi szférában – közölte.