A Jedlik Ányos energetikai programon belül 40 milliárd forintos biogáz- és biometán-előállítást támogató programot indít a kormány „a szuverenitás és a magabírás jegyében” – jelentette be az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára csütörtökön Miskolcon, A vidék konferenciája című rendezvényen tartott előadásában.

Czepek Gábor elmondta, a program célja, hogy a jelenlegi 200 millió köbméteres kapacitásról duplájára bővüljön a magyarországi biogáz-előállítás volumene, elősegítve az ország energiaimporttól való csökkenését. Hozzátette, a pályázat legfeljebb hatvanöt százalékos támogatási intenzitású program lesz, melyhez csütörtöktől várják a véleményeket a szakmai szervezetektől.

Közölte, a biogáz-előállítást támogató programra várhatóan júniusban és júliusban lehet majd beadni a pályázatokat.

Hangsúlyozta,

a kormány célja az, hogy Magyarország 2030-ban „patrióta, magabíró energiapolitikával” rendelkezzen, önellátással az árampiacon. Rámutatott: ez ad lehetőséget arra, hogy a kormány megvédje az állampolgárokat a rezsicsökkentéssel, és biztosítsa számukra az elérhető energiaforrást, valamint arra is, hogy a vállalkozók és az önkormányzatok is megfizethető energiával dolgozhassanak.

Czepek Gábor Magabíró energiapolitika – 2030 című előadásában kitért a 2021 óta tapasztalt gazdaság- és energiapolitikai történésekre, valamint a 2022-ben kitört ukrajnai háború hatásaira.

Kifejtette, több árkrízis érintette az országot, először a zöldfelár, amely az árak megduplázódását okozta az árampiacon, majd a konfliktus kirobbanása után ellátásbiztonsági felár jött. Ez ötszörös árakat, míg a 2022 júniusában elinduló szankciós felárak tízszeres energiaár-emelkedést eredményeztek a gáz- és az árampiacon is – tette hozzá.

Prezentációjában kiemelte:

„a jövő energiahordozója az áram”, de Európa árampiaci problémáját nem fogja megoldani az integráció vagy a versenypiaci árak hangsúlyozása. Jelezte, a megoldás az energiamixben rejlik és abban, hogy az időjárás változásai miatt kiegyenlítőenergiára van szükség.

Czepek Gábor hangsúlyozta, a magyar kormánynak négy ajánlata van az EU felé, és ha ezeket megfogadják, „azonnal és drasztikusan mérséklődni fognak az energiaárak”. Az első a kiegyenlítőpiacra dolgozó gázerőművek mentesítése a szén-dioxid adó alól, a második „az atomenergetikai reneszánsz”, a harmadik egy energiatárolási akcióterv létrehozása, a negyedik pedig a tűzszünet – fejtette ki.

Magyarország 2030-as céljával kapcsolatban az államtitkár azt mondta, a „magabíró energiapolitika” építésének három feltétele van: az atom- és napenergiára alapozott energiamix, az energiatárolás struktúrájának felépítése, valamint egy erős nemzeti vállalat, az MVM.

Előadásában Czepek Gábor beszélt az energiaközösségek szerepéről, valamint kitért a miskolci szakmai fórumhoz hasonló rendezvények fontosságára.

Riz Gábor fideszes országgyűlési képviselő, miniszteri biztos köszöntőjében arról szólt, hogy az energiapolitikában egyre nagyobb szerepet kapnak a helyi megoldások. Szerinte az ellátás- és az energiabiztonság és a kiszámíthatóság ma mindennél fontosabb a szolgáltatók és a felhasználók szempontjából egyaránt.

Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora elmondta, az egyetem tudástőkéje minden alternatív energiaforrás kutatására és az ahhoz szükséges szakemberek képzésére is alkalmas. Hozzátette, az egyetem egyik célja az, hogy támogassa a magyar energiaügy fejlesztését és a kormány 2030-ig meghatározott energiapolitikáját.