Vissza kell térnünk az alapokhoz, a kölcsönös tiszteletre és szuverén nemzetek jóhiszemű együttműködésére épülő unióhoz, amely nem kioktat, hanem tisztel és támogat: így maradhat Európa továbbra is a béke, a biztonság és a jólét otthona – hangsúlyozta Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti képviselője csütörtökön Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén.

A második világháború európai befejeződésének 80. évfordulója alkalmából tartott vita során a képviselő kiemelte: Európa alapító atyái a második világháború elképzelhetetlen pusztítása és szenvedése után felismerték a közös Európa létrehozásának szükségességét, amelynek fő célja a tartós béke, biztonság és jólét biztosítása.

Gál Kinga emlékeztetett: a háború vége nem hozott valódi jólétet minden európai nemzetnek, Közép- és Kelet-Európában, így Magyarországon sem ért véget a szenvedés.

Mint mondta, a kommunizmus sötét évei következtek, férfiak és nők ezreit hurcolták el a Gulágra, kitelepítések, megtorlások, politikai tisztogatások és a szabadság korlátozása tartotta félelemben az embereket évtizedeken át.

Szüleink és nagyszüleink és a mi emlékezetünkben is ezek az érzések ma is élénken élnek” – fogalmazott.

Gál szerint ezért vágytak a magyarok az Európai Unióba, a vasfüggönyön túlra, „amely a szabadság, béke, biztonság és jólét szimbóluma volt számukra.”

Erre azonban csak 2004-ben kerülhetett sor.

„Ezért érint meg minket különösen fájdalmasan, ha úgy érezzük, hogy ezek az értékek most veszélyben vannak, hiszen béke helyett háború dúl a szomszédunkban. Az illegális migráció egyre nagyobb fenyegetést jelent a közbiztonságra. Jólét helyett pedig gazdasági gyengüléssel kell szembenéznünk”

– tette hozzá.

Borvendég Zsuzsanna, a Mi Hazánk uniós parlamenti képviselője arról beszélt: a történelmi bűnökből okulni kell, és nem megismételni azokat. „Miközben a békét hirdetik, az emberiséget egy újabb háború felé sodorják” – fogalmazott.

Kiemelte: Magyarországon a második világháború vége szovjet megszállást hozott. „A nagyhatalmak a megkérdezésünk nélkül döntöttek a sorsunkról. Megtanultuk, hogy a háborúk soha nem az igazságról, hanem a pénzről, a hatalomról és a politikai érdekekről szólnak, ahogy sajnos a békék is. Mégis mindent meg kell tennünk a fegyvernyugvásért” – mondta.

Borvendég Zsuzsanna szerint Európa nem tanult a múltból.

„Újra fegyverkezéssel akarja megoldani gazdasági problémáit, természetellenes ideológiákkal harcol a gondolatszabadság ellen, asszisztál a politikai ellenvélemények elhallgattatásához és tagadja a realitásokat”

– mondta. „Európa alapvető érdeke a békés gazdasági együttműködés Oroszországgal. Ahányszor ez megvalósulóban volt a történelem során, kitört egy háború. Most is ez történt” – közölte.

Idegen érdekek rángatják dróton Európát, miközben a végromlásba döntenek minket. Vessünk végre véget ennek, ne beszéljünk a békéről, hanem valósítsuk meg!” – mondta a képviselő.